zestawienie znaków uni europejskiej

IDEA PROJEKTU

WSPARCIE - KTO ZA TYM STOI?

Cztery poznańskie podmioty: SENSE consulting, we współpracy z Fundacją Muzeum Historii Kobiet oraz Fundacją Czas Kobiet i Ja, Nauczyciel’ka przez dwa lata na terenie Wielkopolski będą realizować projekt „Różne Drogi do Równości – Rynek Równych Szans”, który wspiera równość płci na rynku pracy. Kluczowym zasobem projektu jest Partnerstwo zbudowane w celu jego realizacji. Każdy z Partnerów wnosi do projektu unikalne doświadczenie, wysoką specjalizację w obrębie grup docelowych, dostęp do ekspertów i ekspertek, zasobów oraz do środowisk, które aktywnie działają na rzecz równości szans kobiet i mężczyzn.

CEL PROJEKTU

Promowanie równych warunków zatrudnienia i tworzenie kultury organizacyjnej sprzyjającej równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, zwłaszcza w regionie Wielkopolski.

kobieta na scenie z mikrofonem w tle dwie inne kobiety

ZADANIA REALIZOWANE W PROJEKCIE

Opracowanie modelu realizacji zasady równych szans kobiet i mężczyzn w organizacjach jest kluczowym działaniem w kontekście wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy i jest pierwszym i jedynym działaniem w projekcie ukierunkowanym na wypracowanie systemowych rozwiązań, na poziomie instytucjonalnym, a nie jednostkowym. Zwiększenie świadomości wśród pracowników, wzrost poczucia własnej wartości, zmiana postaw społecznych nie wystarczą – muszą zajść zmiany na poziomie systemowym, a bez opracowania modelu jest to niemożliwe.

Model, który proponujemy, będzie opracowany w oparciu o podejście design thinking, co gwarantuje jego dostosowanie do specyfiki różnych branż i kultur organizacyjnych. Przewidziane w nim narzędzia, takie jak gotowe polityki równości szans, drafty procedur, modelowe rozwiązania, case studies, checklisty do wdrożenia konkretnych działań, a także materiały edukacyjne, będą łatwe do zaadaptowania w organizacjach. Dzięki temu pracodawcy, którzy nie posiadają wiedzy i zasobów, będą mogli wdrożyć te rozwiązania bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów na dodatkowe konsultacje czy badania.

Chcesz dołączyć do współtworzenia modelu lub chcesz wdrożyć opracowany model w swojej organizacji? 

Projekt zakłada realizację warsztatów dla minimum 740 uczestniczek i uczestników, które będą:

  • Promować równość szans kobiet i mężczyzn.
  • Redukować zjawiska dyskryminacyjne.
  • Wzmacniać szczególnie kobiety pracujące w sektorach „różowych kołnierzyków”, osoby z terenów wiejskich oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Kampania zostanie podzielona na 5 odsłon realizowanych przez partnerów projektu (Fundacja Czas Kobiet, Fundacja Muzeum Historii Kobiet, Fundacja, ja Nauczyciel, SENSE consulting sp. z o.o.). Jej cele to:

  • Niwelowanie negatywnych stereotypów.
  • Promowanie pozytywnych wzorców kobiet odnoszących sukcesy w niestereotypowych rolach.
  • Promowanie równości w środowiskach pracodawców z różnych sektorów.

Wsparcie dla co najmniej 250 kobiet w zakresie wzmocnienia psychicznego i określenia możliwości poprawy ich pozycji na rynku pracy. W ramach tego zadania realizowane będą:

  • Wsparcie psychologiczne (średnio 5 godzin na osobę) – wzmocnienie pewności siebie, wsparcie w wychodzeniu z kryzysu.
  • Coaching i mentoring (średnio 5 godzin na osobę dla 112 uczestniczek) – dotyczy m.in. równouprawnienia na rynku pracy oraz przełamywania stereotypów związanych z płcią.
  • Indywidualne poradnictwo prawne (średnio 3 godziny na osobę dla 50 uczestniczek) – pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji prawnych, w tym związanych z przemocą i mobbingiem.
  • Grupowe poradnictwo prawne – spotkania tematyczne, m.in. o prawach pracowniczych, sposobach unikania mobbingu, kryteriach wyboru pracodawcy oraz wymiana doświadczeń (18 grup, 4 godziny każde, 8 uczestniczek w grupie).

Zadanie realizowane przez Fundację Czas Kobiet