Poznań znów stał się przestrzenią do ważnych rozmów. Tym razem o równości i różnorodności. W ramach konferencji Leaders & HR 4 Equality – Różne drogi do równości w praktyce spotkali się liderzy i liderki, przedstawiciele świata biznesu, nauki i organizacji społecznych. 

Cel? Tworzenie lepszego, bardziej inkluzywnego jutra.

grupa ludzi stojących koło siebie

Równość jako wspólna sprawa

Konferencję można podsumować cytatem Petera Druckera: „Najlepszym sposobem przewidywania przyszłości jest jej tworzenie”. Uczestnicy i uczestniczki wspólnie zastanawiali się, jak wprowadzać realne zmiany w swoich organizacjach i społecznościach.

Jednocześnie konferencja stanowiła inaugurację projektu „RÓŻNE DROGI DO RÓWNOŚCI – RYNEK RÓWNYCH SZANS”, który ma na celu wzmocnienie równości szans kobiet i mężczyzn na lokalnym rynku pracy, równych warunków pracy i płacy, lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, przełamywanie stereotypów związanych z płcią oraz zapobieganie dyskryminacji na rynku pracy.

Wspólnym mianownikiem rozmów było założenie, że równość to nie tylko kwestia zasad czy przepisów – to codzienna praca, wymagająca odwagi, edukacji i wsparcia. Jednocześnie wymagająca odpowiednich modeli, procedur i osadzenia w codziennym funkcjonowaniu organizacji.

rozmowa dwóch kobiet siedzących na fotelach na scenie podczas konferencji
na scenie kobieta z mikrofonem w ręku trzyma teczkę w tle prezentacja a przed nią widać ludzi tyłem słuchających jej

Kluczowe lekcje z konferencji

  • Włączenie ma znaczenie: Aby zmiany miały sens, muszą być współtworzone przez wszystkie strony. Jak podkreślano – „Nie mów o mnie beze mnie”
  • Inspiracje z różnych sektorów: Panel międzysektorowy udowodnił, jak wiele można zyskać, ucząc się odmiennych perspektyw i doświadczeń.
  • Siła dialogu: Debata o żeńskich końcówkach języka pokazała, że różnorodność opinii wymaga szacunku i umiejętności prowadzenia merytorycznych rozmów.
  • Wsparcie daje skrzydła: Wielu prelegentów mówiło o znaczeniu mentorów, którzy pomagają wyjść ze strefy komfortu i odważnie realizować zmiany.
  • Rozwój emocjonalny i różnorodność: Organizacje potrzebują programów, które uczą zarządzania emocjami i wykorzystania potencjału różnorodności.
  • Długofalowe podejście: Kluczem do sukcesu jest konsekwentny plan działania – zarówno w małych, jak i dużych inicjatywach.

Poznańskie inspiracje, czyli nagrody "True Equity Award"

Podczas wydarzenia wręczono nagrody „True Equity Award” za działania wspierające równość płci. Wśród nagrodzonych znaleźli się: 

  • w kategorii pracodawca zatrudniający do 250 pracowników: ANIA KRUK Jewellery
  • w kategorii pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników: Volkswagen Poznań
  • w kategorii instytucja publiczna: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

Ich historie to dowód, że różnorodność przynosi wymierne korzyści – zarówno dla społeczności, pracowników, jak i samego biznesu.

statuetka szklana
na scenie 3 kobiety i pomiędzy nimi jeden mężczyzna trzymający mikrofon

Nie tylko kobieca sprawa!

Choć publiczność konferencji była w większości kobieca, jednoznacznie podkreślono, że równość płci dotyczy wszystkich. Zaproszenie do dyskusji mężczyzn stało się ważnym krokiem w budowaniu Partnerstwa na Rzecz Równości Płci.

„Równość to nie tylko temat, który warto omawiać. To cel, który wspólnie możemy osiągnąć” – podsumowali organizatorzy.

Razem dla równości

Organizatorem konferencji była firma SENSE Consulting, a współorganizatorami i partnerami wydarzenia, od lat zaangażowanymi w działania na rzecz różnorodności, byli: Muzeum Historii Kobiet, Fundacja Czas Kobiet oraz Fundacja Ja, Nauczyciel. 

Wyjątkowym elementem wydarzenia była wystawa plakatów Marty Frej, na której zaprezentowano 16 prac artystki. Poruszające i pełne głębi grafiki, podejmujące ważne tematy społeczne i promujące ideę równości, wzbudziły ogromne zainteresowanie uczestników i uczestniczek, stając się istotnym punktem refleksji podczas konferencji.

Wiele uczestniczek przyznało, że wydarzenie było dla nich nie tylko inspiracją, ale i wezwaniem do działania. 

obraz Marty Frej a na nim kobieta w kasku
na scenie mężczyzna z dużym kuponem nagrodą w kolorze złotym obok stoją dwie kobiety i się uśmiechają

Niespodzianki dla gości konferencji

Podczas konferencji zadbano o wyjątkowe atrakcje i nagrody dla uczestników i uczestniczek. Nagrodą główną, przyznaną za wygraną w quizie, był voucher na dedykowany webinar z języka inkluzywnego oraz zestaw nagród ufundowany przez organizatora, firmę SENSE consulting. Serdecznie gratulujemy uważności i szybkości zwycięzcy tej prestiżowej nagrody! 

Dodatkowe nagrody można było zdobyć za aktywność w dyskusjach oraz zaangażowanie w zabawy przygotowane przez organizatora podczas mikroprzerw. Dziękujemy wszystkim partnerom, którzy wsparli nagrody i prezenty: Solar Company, Walutomat, W. Legutko, Klub Kobiet Przedsiębiorczych (reprezentowany przez Zofię Chołody), oraz organizatorowi konferencji, firmie SENSE consulting, za ufundowanie głównej nagrody w postaci dedykowanego szkolenia.

Swoją wiedzą podczas konferencji podzieliły i podzielili się:

  • Katarzyna Nowojewska – Dyrektorka Zapewnienia Jakości Volkswagen Poznań – Fabryka Samochodów Dostawczych i Komponentów
  • Anna Meduna – Managing Director, Miele Global Services
  • Marta Mazurek – Pełnomocniczka Marszałka Województwa Wielkopolskiego ds. równego traktowania
  • Marek Gluziński – Performer, aktor i choreograf, edukator działający przeciwko polaryzacji płci – wspierając zdrowienie męskości i kobiecą siłę
  • Zofia Chołody – Radczyni prawna, Prezeska zarządu Klubu Kobiet Przedsiębiorczych, Prezydentka Rotary Club Poznań 2024 – 2025
  • Monika Mardas-Brzezińska – Prezeska SENSE consulting
  • dr Natalia Marciniak-Madejska – Dyrektorka Działu Projektów Rozwojowych i Centrum Dostępności w SENSE consulting
  • Alina Magowska – UX Director Allegro Group
    Katarzyna Rząsa-Frońska – Managing Partner, Ekspertka ds. Innowacji, SENSE consulting
  • Justyna Czekaj – autorka projektu „Wilczycą być”, inspiratorka, coach
  • Agnieszka Kazuś – Prezeska spółek grupy DBL Wynajem Odzieży Roboczej Sp. z o. o., właścicielka firmy Kazus Partner oraz Mindset by
  • Agnieszka Kazuś
  • Prof. dr hab. Barbara Jankowska – Rektorka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
  • Dr n. społ. Barbara Bojarczuk-Ożańska – Z-ca Dyrektora Naczelnego ds. Personalnych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu
  • dr hab. prof. UAM Edyta Głowacka-Sobiech -Współzałożycielka i członkini Fundacji Muzeum Historii Kobiet.
  • dr hab. prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska – Współzałożycielka i Przewodnicząca Rady Fundacji Ja,Nauczyciel’ka, współzałożycielka i członkini Fundacji Muzeum Historii Kobiet.
  • Aleksandra Sudolska – Założycielka Local Girls Movement, Poznanianka Roku 2023, Liderka Równości Wielkopolski 2023 według Forbes Women i British Embassy
  • Michał Spiczak-Brzeziński – Co-Owner, Członek Zarządu w SENSE consulting
    Zmieniamy świat, zaczynając od siebie

Zmieniamy świat, zaczynając od siebie

Poznań udowodnił, że ma odwagę być miastem otwartym na różnorodność. Konferencja Leaders & HR 4 Equality była nie tylko okazją do wymiany wiedzy, ale i symbolem, że wspólnie możemy tworzyć świat bardziej równy, sprawiedliwy i pełen możliwości dla każdego.

Patronat nad konferencją objęli:

belka z logotypami partonów i partnerów konferencji